SSS

Laser tedavisi kaç yaşından sonra yapılır ?

En küçük 18 yaşında yapılabilir. 18-21 yaş arası hastanın göz numarasının değişmediği doktoru tarafından tespit edilmelidir.

Tedavi sırasında gözümü oynatırsam ne olur ?

Tedavi sırasında gözün küçük oynamalar yapması doğaldır.Laser aleti bu oynamaları kendi içindeki özel bir sistem ile takip edecek şekilde yapılmıştır.Büyük hareketlerde laser gözü takip edemediğinde işlem durur.

Lasik tedavisi denilen gelişmiş yöntemde tedavi sonrası ağrı varmıdır ve ne kadar sürer ?

Lasikte tedavi sonrası 2-3 saat süren hafif batma ve sulanma şikayeti olabilir.Hasta gözünü 2-3 saat kapatarak istirahat ederse bu sürenin sonunda artık rahatsızlık duymaz.
 

ABD de laser sistemi onaylandı mı ?

Evet ABD de tıbbi onay veren FDA ("Food and Drug Administration", http://www.fda.gov/ ) isimli kurum 1995 yılında laser uygulanmasına onay verdi. Bu onay laser sistemi için 'emniyetli ve etkili' olarak belirtilerek verildi.

ABD de laser tedavisi uygulanıyor mu ?

Evet. Dünyada laser en çok ABD de uygulanıyor.1998 de,ABD de ilk 6 ayda 200 000 laser tedavisi yapıldı.

Tedavi sırasında gözümü kırparsam ne olur ?

Tedavi sırasında gözü kırpmak olanaksızdır çünkü özel bir alet yardımıyla göz kırpılamayacak şekilde hazırlanır.Hasta bu aletin varlığını ya hissetmez ya da çok az hisseder.

Tedavi olacağım doktorun deneyimli olup olmadığını nasıl anlayabilirim ?

ABD de bu tip durumlarda hastanın doktora sorması gereken soruları belirleyen bir kurum var.Bu kurumun son çalışmasında bulunan ilginç birkaç soruyu örnek alabilirsiniz

Kaç dereceye kadar miyop düzelebilir ?

1 dereceden 12 dereceye kadar olan miyoplar ve 5 dereceye kadar astigmat ve hipermetroplar düzeltilebilir.

Yaptığınız laserlerde başarı oranı nedir ?

Cevap kesinlikle 100% OLMAMALIDIR çünkü tıpta 100% diye birşey olamaz.

Hangi laseri kullanıyorsunuz ve modeli nedir ?

Cevap bilinen iyi laserlerden birinin son modeli olmalıdır.

Laser uygulamayı nerede öğrendiniz ?

Cevap tercihen bir sertifika ile desteklenmeli-dir.

Sonuç için garanti verilebilirmi?

Hayır.Tıpta böyle bir garanti sözkonusu değildir.Her tedavinin başarı oranları vardır. Laser tedavisi başarı oranı çok yüksek bir tedavi sistemidir. Laserde başarısızlık daha çok istenilen numaranın tam değil yaklaşık elde edilmesi şeklinde görülür.

Laser tedavisi her göze ve kişiye uygulanabilir mi?

Tedavi 1 derece miyop ve yukarısına uygulanabilir, ancak göze zarar vermiş seker hastalığı, göz tansiyonu hastalığı, keratokonus (bir kornea hastalığı) gibi birçok göz hastalığında laser uygulanmaz. Bazı sistemik hastalıklarda da laser yapmaktan kaçınmalıdır: Kontrolsüz romatizmal hastalıklar, kontrolsüz şeker hastalığı, hamilelik vb.